Przydatne informacje

Zebranie Wspólnoty Mieszkaniowej

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 Ustawy o własności lokali (UWL) zarząd lub zarządca wspólnoty mieszkaniowej jest zobowiązany do zwołania zebrania ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku. Wspomniane zebranie członków wspólnoty jest najważniejszym organem sprawującym w niej władzę. To ono podejmuje uchwały - w tym plan gospodarczy, od którego zależy wysokość comiesięcznych zaliczek na poczet utrzymania nieruchomości. Dlatego tak ważna jest obecność właścicieli na zebraniu. Jeśli jednak z jakichś przyczyn właściciel nie może stawić się osobiście, to może w formie pisemnej upoważnić inną pełnoletnią osobę do głosowania w jego imieniu.

źródło:http://www.administrator24.info/artykul/id3022,zasady-zwolywania-zebran http://wyborcza.biz/finanse/1,108340,17581167,zebranie_wspolnoty_mieszkaniowej_dlaczego_warto_wziac.html

 

Przeglądy

Celem sprawnego przeprowadzenia okresowych przeglądów wymaganych przez Prawo Budowlane (min. przeglądów inst. gazowych, przewodów kominowych, inst. elektrycznych) prosimy o udostępnianie przez właścicieli swojego lokalu w wyznaczonym wcześniej terminie danego przeglądu. Jeśli wyznaczony termin przeglądu Państwu nie odpowiada, prosimy o zapewnienie obecności w lokalu innej osoby np. kogoś z rodziny.


Nowy właściciel

Jeśli staliście się Państwo nowym właścicielem lokalu w nieruchomościach zarządzanych przez naszą firmę prosimy o przedstawienie Zarządcy dokumentów potwierdzających Państwa prawo własności do lokalu (akt notarialny) oraz protokół zdawczo-odbiorczy zakupionego lokalu, zawierający odczyty wodomierzy oraz podzielników. Prosimy również o złożenie deklaracji ilości osób zamieszkałych w lokalu.


Jak zaoszczędzić na opłatach za wodę?

Woda i oszczędzanie-czy to da się połączyć? Skuteczne oszczędzanie wody nie musi wiązać się z wielkim wysiłkiem. Oto kilka prostych rad:

1. Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie - korzystając z kąpieli w wannie potrzebujesz średnio 120 litrów wody, w przypadku 5 minutowego prysznica wystarczy ok 50 litrów wody - to ponad dwukrotnie mniej.

2. Zakręcaj wodę podczas porannej toalety - najprostszym i niedocenionym nawykiem przy codziennym korzystaniu z łazienki jest zakręcenie kranu podczas mycia zębów lub golenia. Lecąca z kranu woda podczas mycia zębów to strata od 10 do 12 litrów wody na minutę.

3. Sprawdź stan techniczny - nieszczelne spłuczki i kapiąca z kranu woda mogą spowodować duże straty finansowe w ciągu roku. Nawet gdy sprawa dotyczy małego przecieku, cieknąca w toalecie woda może stanowić spore obciążenie dla rocznego budżetu, Jeżeli strużka wyciekającej wody ma ok. 1mm grubości to w ciągu godziny wypłynie z niej do kanalizacji ok 9 litrów wody, w ciągu doby będzie to już 216 litrów

4. Zainwestujmy w urządzenia - nowoczesne zmywarki i pralki zużywają znacznie mniej wody niż starsze modele. Jeśli nie chcesz inwestować w sprzęt AGD jakim jest zmywarka to należy zastosować rozwiązanie mycia naczyń nie pod przelewającym się strumieniem wody, tylko napełniając nasz zlew wodą i myć w nim naczynia, a następnie jeśli mamy drugą komorę to w niej płukać. Na oszczędność pozwolą też perlatory - wodooszczędne końcówki na kran. Perlator jest metalowym pierścieniem z wsadem który montowany do końcówki kranu powoduje napowietrzenie wody. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 60% wody.

źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/jak-rozszyfrowac-rachunek-za-wode-i-zaoszczedzic-kilkaset-zlotych-rocznie-3398829.html  http://www.zafinansowani.pl/oszczedzanie/oszczedzanie-wody http://nezaleznosc-finansowa.pl/jak-oszczedzac-wode


Jak grzać taniej?

Podstawowe sposoby na niższe rachunki za ogrzewanie to:

1. Stała kontrola temperatury ogrzewanych pomieszczeń - poprzez regulację zaworów termostatycznych na grzejnikach. Przyjmuje się, że w pokoju dziennym temperatura powinna wynosić 20-22°C, a mniej - gdy nie jest on wykorzystywany. Dla innych pomieszczeń temperatura powinna wynosić 16-18°C. Obniżenie temperatury w porze nocnej, może przynieś oszczędność od 5% do 15%.

2. Grzejniki - gdy są zakurzone grzeją gorzej, przez co rośnie zużycie energii. Nie można zasłaniać grzejników meblami czy zasłonami ponieważ utrudnia to cyrkulacje powietrza i wówczas ciepło krąży pomiędzy grzejnikiem a oknem zamiast ogrzewać pokój.

3. Okna - powinny być szczelne ale jednak musimy pamiętać o wentylacji domu. Lepiej i efektywniej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie - otwierając okna na 5 do 10 minut. Nie zapominajmy, że podczas wietrzenia pomieszczenia zawory termostatyczne na grzejnikach powinny być zakręcone. Długie wietrzenie, oprócz wymiany powietrza, wyziębia całe pomieszczenie, zwiększając tym samym koszty jego ponownego ogrzania. A jeśli jeszcze w tym czasie mamy włączone grzejniki to dosłownie wyrzucamy pieniądze przez okno. W dzień okna powinny być odsłonięte, aby słońce mogło ogrzać pokój, na noc-należy je zasłaniać w celu zmniejszenia strat ciepła.

źródło: http://kontomierz.pl/blog/main/oszczedzanie-ogrzewania-7-sposobow-na-nizsze-rachunki   http://www.pec.gliwice.pl/news/11/48/jak-grzac-taniej.html